Depresja. Kiedy potrzebujesz pomocy?

Wielu z nas, niezależnie od wieku, czy płci, ma problemy emocjonalne, z którymi nie radzi sobie samodzielnie. Niestety panuje niewłaściwe przeświadczenie, że sięganie po pomoc, to coś wstydliwego. Tymczasem może ona pomóc nam w normalnym funkcjonowaniu. Wszyscy wmawiamy sobie, że każdy ma problemy i jakoś sam sobie z nimi radzi, jednak każdy jest inny, a niektóre przeciwności losu mogą przerastać osoby o nawet bardzo silnej psychice. Po czym więc rozpoznać, że potrzebujemy pomocy?

Wycofujesz się z życia

Nie masz chęci do robienia czegokolwiek, nawet rzeczy, które kiedyś dawały ci wiele przyjemności lub były dla ciebie bardzo znaczące i nie jest to kwestia, jednego lub kilku gorszych dni? To znak, że możesz potrzebować pomocy. Niechęć i obojętność to oznaka wyparcia uczuć.

Poczucie beznadziejności

Czujesz się bezwartościowy, a od życia nie pragniesz już dosłownie niczego? Uważasz, że nie ma ono żadnego głębszego sensu?

Nie jesteś zdolny do pracy

Zdarza się, że bierzemy urlopy z powodu poważniejszych problemów. Żałoba, choroba dziecka, czy rozstanie z partnerem, wszystkie duże zmiany w życiu mogą przytłaczać. Nie ma nic złego w tym, że potrzebujemy kilku dni wolnego, aby dojść do siebie. Niepokojące staje się to dopiero wtedy, kiedy nasz urlop bardzo się przedłuża lub gdy niezdolność do pracy nie wiąże się z żadnym istotnym problemem.

Masz problemy ze snem

Trudności z zasypianiem nie są niczym rzadkim ani nietypowym. Jeśli jesteś pod wpływem emocji, robisz sobie drzemki w ciągu dnia albo pijesz zbyt późno popołudniową kawę, możesz często spotkać się z problemem zaśnięcia. Prawdziwie alarmujące jest dopiero regularne wybudzanie się ze snu, zawsze o konkretnej godzinie lub ciągłe trudności z zasypianiem, nie mające żadnego związku z pobudzeniem organizmu. Kłopoty z nocnym wypoczynkiem mogą świadczyć o depresji, którą konieczne należy leczyć.

Masz poważne w skutkach zmiany apetytu

Problemy psychiki mogą zacząć kontrolować zachowanie organizmu. Jeśli odczuwasz nagły wstręt do jedzenia, przez który gwałtownie tracisz na wadze lub odwrotnie jesz bardzo dużo i tyjesz, a ten stan utrzymuje się dłużej niż przez kilka tygodni i nie jest uwarunkowany ciążą, anomaliami hormonalnymi lub stwierdzoną chorobą, to znak, że potrzebujesz wsparcia lekarza lub terapeuty.

Masz długotrwałe zmiany nastroju

Od kilku tygodni powracają do ciebie na zmianę silne uczucia gniewu, lęku i rozpaczy, z którymi sobie nie radzisz? Rodzina i znajomi mogą twierdzić, że cię nie poznają albo podejrzewać o przyjmowanie środków psychoaktywnych, zmieniających osobowość. Nie radzisz sobie ze stresem. Wyścig ku zdobyciu najlepszych ocen, stanowiska, czy wynagrodzenia może generować bardzo duży stres, z którym nie każdy jest w stanie sobie łatwo poradzić. Z jednej strony uważasz, że nie możesz się wycofać i odpuścić, bo przegrasz wszystko i zostaniesz na szarym końcu, a z drugiej nie dajesz już rady wytrzymać pod presją wysokich oczekiwań. Zazwyczaj sami stawiamy sobie zbyt duże wymagania, a później czujemy wyrzuty sumienia, kiedy nie możemy ich spełnić. Jeśli cierpisz na przewlekły stres, przez który masz problemy z odżywianiem, nie śpisz i nie panujesz nad emocjami, zgłoś się po pomoc.

Masz myśli samobójcze

Myśl o popełnieniu samobójstwa to najbardziej jednoznaczny powód, skłaniający do podjęcia terapii. Istnieją większe i mniejsze przyczyny, które sprawiają, że ludzie chcą odebrać sobie życie. Strata kogoś bliskiego, poważne kłopoty finansowe, napaść, gwałt, poważne choroby, maltretowanie – wszystkie te przeżycia mogą doprowadzić do załamania psychicznego. Jeśli uważasz, że nie jesteś zdolny do dalszego funkcjonowania, nie widzisz sensu swojego istnienia lub co gorsza sądzisz, że na nie nie zasługujesz, koniecznie skonsultuj się z terapeutą.

Właściwa osoba pomoże odnaleźć na nowo zarówno własną wartość jako człowieka, jak i istotę całego życia. Nie jesteś w tym sam i możesz to zmienić, potrzebujesz tylko pomocy osoby, która spojrzy na Twoje życie z innej perspektywy, poprowadzi do źródła problemu, pomoże przepracować i uwolnić ciężkie emocje.

Nigdy nie jest za późno! Zawsze da się coś zrobić!

Źródła: https://www.rcpsych.ac.uk

„Możesz przestać cierpieć. Musisz tylko podjąć decyzję. 
Wszystko zaczyna się od Twojej decyzji.”

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email