Jak wybrać odpowiedniego terapeutę?

Kilkadziesiąt lat temu nie było Internetu, telewizji i innych środków, którymi obecnie dopływa do nas masowa reklama. Słyszy się o setkach uzdrowicieli, bioterapeutów, radiestetów, jasnowidzów, wróżek czy mistrzów duchowych oferujących nam cudotwórczą pomoc i masowo reklamujących się gdzie i jak popadnie.

Potencjalny klient uważnie śledzi owe reklamy i stara się dobrać sobie terapeutę, który sprawia wrażenie najwiarygodniejszego, nie znając jednak kompetencji i kwalifikacji owej osoby. Jedynym sposobem na sprawdzenie wiarygodności i skuteczności wydaje się być sprawdzenie uprawnień i wykształcenia, czyli „papierka” wystawionego przez inną osobę oznajmującego, że dana osoba ukończyła odpowiedni kurs czy szkołę, przeszła szkolenie w zakresie swojej działalności i pomyślnie zdała egzamin. Jednak w praktyce owy „papierek” nie trudno jest zdobyć, a nierzadko potwierdza on jedynie wiedzę teoretyczną danej osoby, a jak doskonale wiemy, teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką, więc owy papierek nie będzie stuprocentowym gwarantem, że osoba go posiadająca jest rzeczywiście kompetentna i skuteczna w tym, co robi.

Mocy, skuteczności i wiarygodności bioterapeutów, radiestetów, jasnowidzów, wróżek, itp. nie da się zmierzyć i potwierdzić, a reklamować się może kto chce, jak chce, kiedy chce i z czym chce. 

 

Czym zatem kierować się wybierając odpowiednią osobę?

„Kiedy uczeń jest gotowy, nauczyciel się pojawia.”

~ Stephen King 

Każdy z nas jest inny, emanuje pewnego rodzaju indywidualną częstotliwością. Różnimy się od siebie sposobem odbierania informacji, reagowaniem na otaczające nas otoczenie oraz docierające do nas bodźce. 

To oznacza, że nie ma jednej osoby, która jest w stanie pomóc każdemu. 

Terapeuta zachwalany przez znajomego jako wyjątkowo skuteczny, innej osobie nie będzie w stanie pomóc. Wynika to również z nieuświadomionych programów, którymi kierujemy się w codziennym życiu. Czasami widząc jakąś osobę po raz pierwszy pałamy do niej sympatią. Innym razem odczuwamy niechęć, chociaż dana osoba nie zrobiła nam nic złego i nie potrafimy tego wytłumaczyć. 

Dokładnie tak samo dzieje się w kontakcie z terapeutą. Dlatego nie obawiajmy się wycofać z terapii jeżeli nie czujemy wspólnego „flow” z osobą, której powierzamy nasze, często głęboko skrywane emocje. 

Ważne jest aby osoba ta była kompetentna, posiadała wiedzę i doświadczenie, miała w sobie pokłady empatii, cierpliwości i zrozumienia. Są jednak osoby, dla których terapeuta powinien być stanowczy, konkretny i niezbyt współczujący, bo tylko w kontakcie z tego typu osobą uznają jej autorytet. Wszystko więc zależy od typu naszej osobowości, tego jak rezonujemy z danym terapeutą i czy darzymy go zaufaniem. Nasze emocje są naszym drogowskazem. Zawsze warto zadać sobie pytanie czy czujemy się dobrze w obecności tej osoby. 

Warto jest w wyborze terapeuty zaufać swojej intuicji. 

Jeżeli czujemy sympatię, zaufanie, mamy poczucie, że nadajemy na tych samych falach, albo kiedy dana osoba sama doświadczyła sytuacji i emocji i jesteśmy w stanie się z nią zidentyfikować – idźmy za tym głosem. 

W życiu nie ma przypadków. Najważniejsze jednak jest to, że podejmujemy działanie i wysiłek aby zmienić swoje życie. 

I tego Wam z całego serca gratuluje!

Udostępnij